Hroši jen zívali, tak jim Troška pomohl!
Když viděli, kolik žije v africkém pralese jedovatých hadů, znervózněli. Nakonec ale Zdeněk Troška a spol. při natáčení komedie Doktor od Jezera hrochů nepotkali žádného. Předpremiéru filmu na motivy knihy Miloslava Švandrlíka uvedli ve čtvrtek v budějovickém multikině, které ho začne promítat 25. února. Kniha vyšla poprvé v roce 1980 a doposud se prodalo 1,5 milionu výtisků. „Zastavovali mě lidé a říkali, že jsou moc rádi, že podle ní dělám film. Je to přímočarý příběh, v podstatě anekdotka rozepsaná na 200 stránek a mapuje čecháčkovství v nás. I když popisuje 70. léta, český člověk je pořád stejný,“ řekl Troška.
Hady zahnali vojáci
Africké scény natáčel v Keni. A přestože má rodák z Hoštic u Volyně jeden prales, Boubínský, takřka za humny, a prochodil ho křížem krážem, v tom tropickém se zprvu cítil trochu nesvůj. „U brány byla cedule a a na ní vyfotografovaných 27 druhů jedovatých hadů, takže jsme lehce zezelenali. Na každém místě, kam jsme přijeli, ale ozbrojené složky, co s námi jezdily, dupaly a vyháněly tu divou zvěř, takže za celou dobu jsme neviděli jediného hada,“ popisoval režisér.
Strachu se ale někteří nezbavili. Například Bohumil Klepl, když chodil na záchod, nutil místní, aby holemi mlátili kolem něj. „Jediní, kdo nás zlobily, byly opice. Paviáni se nebojí nikoho a ničeho,“ podotkl Troška.
Dva týdny v Africe
V Africe strávil štáb dva týdny a všichni potvrzují, že jde o zemi plnou protikladů, velkého bohatství i chudoby. Některé scény vznikaly v české nemocnici ve vesnici Itibo. Pro štáb to byl silný zážitek. „Objevila se tam třeba mladá maminka, šla pěšky šest kilometrů, už rodila. Doktor říkal, že kdyby nedošla, tak by umřela,“ uvedl příklad Troška.
Filmaře prostředí tak nadchlo, že mezi sebou vybrali 280 000 korun, za což v nemocnici postaví celý pavilon. Poznali ale i odvrácenou tvář země: děti–čichače, nebo dospělé, kteří destilují bylinu mara, a aby měla ještě větší sílu, do každého litru nalijí deci kyseliny solné ze starých autobaterií.
Holubová coby protivná tchýně
Komedie vyprávěná v humorné a ironické nadsázce, která zachycuje osud nepraktického doktora, je plná figurek, z nichž každá představuje prototyp určitého českého charakteru. Třeba Eva Holubová ztvárnila odpornou tchyni, musela kvůli roli i přibrat. Při práci si padla do oka se svou filmovou dcerou, Terezou Bebarovou.
„Zdeněk nás opečovával, nosil dárečky a přehrával různé opery: tu byl mladá dívka, tu spanilý jinoch,“ vzpomínala se smíchem. S humorem komentovala i scénu, v níž Jiřího Langmajera, jemuž servíruje bábovku, poněkud ohrožuje nožem. Bál se prý hodně. „Protože má silné ego, tak to nedával znát, ale byl úplně promočený,“ smála se Holubová.
Nejsem naštěstí krasava, říká Pogodová
Vtipně svou roli glosovala i Sandra Pogodová. Té scénář přisoudil postavu ošklivé sestřičky Veroniky. Bere to s nadhledem. „Ta Godzilla s brýlemi, to je moje ošklivější sestra! My ji doma zavíráme do špajzu, ale ona koukala na okurky a ty zkysly, takže jsme ji dali do sklepa. Já hraju jedině blázny, prostitutky a pošahané ženské, ale docela si to užívám. Někdy mám pocit, že missky mají šroubovací hlavu – když má žena zajímavý obličej a není ta typická souměrná krasava, je to spíš plus,“ podotkla Pogodová.
Za rok nová Troškova pohádka?
V malé roličce plastického chirurga se snímkem mihne i sám Troška. Tvrdí, že musel zastoupit opilého herce a že ho štáb přemluvil, protože sám hraje velmi nerad. Pyšný je však na svůj hlasový výkon.
„Nahrochovali jsme ty hrochy. Leželi v louži a jen zívali. Mně to přišlo hrozně prázdné, tak jsme šli před mikrofon a je z toho tyrannosaurus rex,“ uzavřel režisér, který se na jih možná vrátí za rok: pohádku Čertova nevěsta by rád točil v hlubocké oboře i u Židovy strouhy.
zdroj: kultura.denik.cz
Václav Koblenc